חדרי אמבטיה ושירותים

חדרי אמבטיה ושירותים הם חדרים מורכבים שדורשים תכנון מדוייק של צנרת, חשמל ומוצרי אינסטלציה.

ואם כל זה לא מספיק יש גם גורמים חיצוניים שאחראים על קשיים נוספים. כמו החנות שמספקת את מוצרי הבנייה והסניטריה, הקבלן והפועלים. ולכל אחד מהן יש יכולת לעכב את סיום העבודה בין יום לשבוע.

כשאני מתכננת חדרים מורכבים כאלה, אני משקיעה זמן רב בתכנון ובהכנת התוכניות כדי שהכל יהיה ברור לגמרי לכל המעורבים, וברגע שצצה שאלה תמיד יהיה מסמך שמפרט את הפתרון.

אחד הדברים החשובים בשיפוץ חדרים רטובים הוא מחקר מקדים מפורט (עד כמה שניתן) של כל המערכות הקיימות. אני בודקת מהיכן נכנסת הצנרת הישנה, מאיזה חומר היא עשוייה, איך היא מגיעה לדוד ובחזרה, האם יש מרכזיה או ברזים בדרך. וגם בירור לגבי כניסות ויציאות הביוב ולאיזה בריכות הם מגיעים. כשיודעים את כל הדברים האלה מראש נמצאים תמיד צעד אחד לפני הקבלן וכך תמיד יודעים לתת מענה לבעיות.

חשוב לי לציין: קבלן שיפוצים, ככל שיהיה טוב ומקצועי, תמיד ינסה לתת את הפתרון הזול והקל עבורו ואני צריכה להיות שם כדי לדרוש ממנו את הפתרון הפרקטי והאיכותי ולעמוד על זה. ובנוסף יש הרבה פתרונות אסתטיים שהקבלן יפתור בדרך שמוצאת חן בעיניו וגם על זה צריך לפקח.

את חדר האמבטיה הראשי שבו משתמשים שלושת הילדים שיפצתי לגמרי, כולל החלפת צנרת ישנה בת 20 שנים.

כך נראה החדר המקורי:

וזו תמונה מהשיפוץ:

בחדר המקורי היתה אמבטיה ומקלחון בנוי נפרד שלא היה בשימוש. את המקלחון סגרתי בלבנים ופתחתי לו דלת מחוץ לחדר האמבטיה וכעת הוא משמש כארון.

זו התוכנית של החדר :

וזו הפרישה של החדר החדש לשימוש הקבלן המבצע:

כך נראה החדר הגמור:

גם את חדר המקלחת שצמוד ליחידת ההורים שיפצתי מהיסוד.

זו החדר המקורי של יחידת ההורים:

וזו הפרישה של חדר האמבטיה של יחידת ההורים:

בחדר זה תכננתי מקלחון עם אגנית בנוייה, זאת אומרת שהרצפה מתחת למקלחון עולה לגובה של 10 ס”מ. השיפועים בה יצוקים מבטון וכולה מצופה בפסיפס. בדרך זו אין בלאי והמים במקלחון תמיד יהיו מוגנים בתוכו.

כך נראה החדר המשופץ:

וזו זוויית אל השירותים:

בשרותי האורחים הוספתי צבע אדום, בשביל העניין. וגם החלפתי את הניאגרה הפשוטה בניאגרה סמוייה. הקבלן חצב פתח בקיר והכניס את הניאגרה לתוכו כך שלא נוצר המדף הידוע וגם לא נגרע מגודל החדר הקטן ממילא. פתרון כזה אפשרי רק כאשר הקיר הוא חיצוני בעובי 20 ס”מ או בבנייה חדשה של הקיר.

כך זה נראה במקור:

כך נראית הפרישה:

וכך התוצאה הסופית:

בתכנון נכון של חדרים רטובים ניתן למנוע הרבה בעיות, וניתן לעמוד בתקציב ובלוח הזמנים.